iPRF – Injicējamā ar trombocītiem bagātinātā fibrīna metode

I-PRF MATRIKS ir jauna ādu reģenerējoša sistēma. Atšķirībā no mūsdienās izmantotās PRP (ar trobmocītiem bagātināta plazma), I-PRF sastāvā esošās šūnas: trombocīti, leikocīti, limfocīti, monocīti un neitrofili, koncentrējas uz fibrīna matricas. Šis process nodrošina ilgtermiņa audu atjaunošanos bez blakusparādībām. I-PRF procedūra domāta ādas biostimulācijai - atjaunošanai (reģenerācijai), lai veicinātu, uzlabotu brūču dzīšanu, ādas atjaunošanos un pretnovecošanās profilaksi.

Kā šī procedūra tehniski notiek?

a. Pacients tiek izjautāts - ievākta slimību vēsture, iepriekš veikto analīžu novētēšana;
b. Paņemtas asins no vēnas, aptuveni 15 -30 ml;
c. Paņemto asiņu centrifugēšana, bagātinātās plazmas atdalīšana;
d. Bagātinātās plazmas injicēšanas problemātiskās zonās. Injekcijas ir mazsāpīgas.

Nepieciešami 2-3 seansi ar mēneša intervālu, atkarībā no ādas bojājuma.

Mūsdienu sabiedrībā arvien lielāku popularitāti iegūst tādas inovatīvas tehnoloģijas, kuras raksturojas ar augstu efektivitāti problēmu novēršanas procesos, vienlaicīgi samazinot vai izslēdzot blakusefektus.

Dr. Joseph Choukroun (Francija, Nica) un viņa komanda, sadarbojoties ar divām laboratorijām - FORM (Frankfurte, Vācija) un Research Lab Clarion (ASV) izstrādāja I-PRF matriks (injicējamu ar augšanas faktoriem bagātinātu fibrīnu) . Šis atklājums tika prezentēts 2014.gadā starptautiskajā “asins augšanas faktoru” simpozijā Parīzē.

I-PRF ir jauna reģenerējoša sistēma, kuras sastāvā esošās šūnas: trombocīti, leikocīti, limfocīti, monocīti, neitrofīli un cilmes šūnas (no perifērās as. rites) koncentrējas uz autologas fibrīna matricas – tā ir progresīva, efektīva un droša metode ar ādu reģenerējošu efektu.

Atšķirībā no mums jau zināmajām metodēm, šai metodei netiek izmantoti antikoagulanti:

PRP - Platelet Rich Plasma (ar trombocītiem bagātināta plazma) – Marx 1998 (tiek izmantoti antikoagulanti)
PRGF - Plasma Rich in Growth Factors (plazma bagātināta ar augšanas faktoriem) – Antiua 1999 (tiek izmantoti antikoagulanti)
PRF – Platelet Rich Fibrin  (ar trombocītiem bagātināts fibrīns) – Choukroun 2001 (netiek izmantoti antikoagulanti).

Zinātniskajos pētījumos ( Choukroun, 2001  Kevy, 2001  Marx 2004,2005) ir pierādīts, ka TBC ir spējīgi izdalīt augšanas faktorus TIKAI pēc     bioloģiskās koagulācijas. Tikai tad notiek TBC aktivācija un fibrīna recekļa veidošanās. Recēšanas režīms ietekmē fibrīna struktūru, bet fibrīna struktūra nosaka fibrīna bioloģiskās īpašības. Dzīšanas un reģenerācijas procesi atkarīgi no fibrīna kvalitātes – pilnvērtīgam reģenerācijas procesam nepieciešams fizioloģisks fibrīna receklis (MOSESSON M. fibrinogen and fibrin structure and functions - J Thromb Haemost 2005), (LAURENS N. Fibrin structure and wound healing J Thromb Haemost 2006).


Centrifugēšanas cikla beigās mēs iegūstam:

I-PRF = fibrīns šķidrā veidā + augšanas faktori (no trombocītiem un leikocītiem).

Augšnas faktori ir olbaltumvielas, kas stimulē šūnu diferencēšanaos, augšanu un proliferāciju. Komunicē ar šūnam, izmantojot receptorus uz citoplazmas.
Fibrīna matricā esošie LEU un TBC stimulē augšanas faktoru izdalīšanos, kā rezultātā notiek šūnu augšanas stimulācija un jauno asinsvadu augšana, brūces (defekta) dzīšana.
Tie izdala vairāk kā 150 dažādus augšanas faktorus (BMP - bone morphogenic protein, FGF - fibroblast growth factor, PDGF - platelet derived growth factor, IGF, VEGF – vascular endothelial growth factors u.c), kuriem katram ir sava specifiska ietekme uz reģeneratīvajiem procesiem. Leikocīti atbild par vaskularizāciju (VEGF) un osteoģenēzi (BMP).

Angioģenēzei ir noteicošā loma reģeneratīvajos procesos!

Leikocītu skaits vienāda izmēra mēģenēs:

 

Augšanas faktoru izdale:

PRP:  uzreiz 1 stundā maksimāla izdale
PRGF:  nav datu
PRF:  izdalās lēni, pakāpeniski  - līdz pat 28 dienām

I-PRF metode ir īsta zinātniska un klīniska inovācija un, lai arī I-PRF lietošana ir savos pirmsākumos, rezultāti ir ļoti daudzsološi gan orālajā ķirurģijā, gan reģeneratīvajā medicīnā .Kvalitatīvam reģenerācijas procesam nepieciešami stabili augšanas faktori, kuri izdalās lēnām, ilgtermiņā (pilienu pa pilienam), stimulējot kolagēna, elastīna, fibroblastu u.c. sintēzi un vaskularizāciju.
Tabula rāda dzīšanas procesā un reģenerācijā svarīgu faktoru salīdzinājumu:I-PRF metode ir izstrādāta, lai uzlabotu stomatoloģisku, traumatoloģiski-ortopēdisku un dermatoloģisku slimību ārstēšanu, kā arī paredzēta estētisku problēmu risināšanai. I-PRF  nodrošina ārstēšanas procesu efektivitāti - ātrāku un sekmīgāku reģenerācijas procesu norisi, ilgtermiņa audu atjaunošanaos bez blakusparādībām.

Estētiskajā medicīnā I-PRF procedūra domāta ādas biostimulācijai, reģenerācijai, lai veicinātu (uzlabotu) brūču, rētu dzīšanu, ādas atjaunošanos un pretnovecošanās profilaksi.
 Zobārstniecībā tiek sabiezināts smaganas biotips, veicināta recesiju slēgšanās kā arī kaulaudu un mīksto audu reģenerācija periodontozes skartajās zonās un rajonos, kur ilgstoši nav bijuši zobi.
 Pielietojot I-PRF traumatoloģijā, tiek veicināta skrimšļaudu un saistaudu reģenerācija.

Pielietojums dermatoloģijā un estētiskajā medicīnā:

  • Sausa, atopiskas āda;
  • Nogurusi un sausa āda;
  • Vecuma izmaiņas sejā un ķermeņa ādā (tvirtuma zudums, elastīguma zudums, krunkas u.c.)
  • Acne;
  • Hiperetrofiskas rētas un strijas;
  • Ādas bojājumi pēc estētiskām procedūrām (lāzerterapija, ķīmiskais pīlings);
  • Alopēcija jeb plikpaurība.


I-PRF priekšrocības:

Procedūra ir pilnīgi nekaitīga un bez iespējām uz blakusefektu izpausmēm, jo asins preparātus iegūst no paša cilvēka asinīm, tiem nav pievienoti antikoagulanti vai kādas citas ķīmiskas vielas.
Tā ir ļoti droša procedūra, izslēgts alerģijas, vai infekcijas risks.
Pēc procedūras (1-3 x) veikšanas iegūtais rezultāts saglabājas atbilstoši dabīgajam novecošanās procesam.

iPRF – Injicējamā ar trombocītiem bagātinātā fibrīna metode – no 200-250 EUR